راهنمای خرید چوب اسکی ؛ انواع چوب اسکی

اما چوب های اسکی مخصوص اسکی بازان آماتور باید سبک باشند به این دلیل که تحرک بیشتری در هنگام اسکی کردن نیاز دارند. در گذشته، بوت های سبکتر نیاز به نگهداری بیشتری داشتند و گاهی اوقات با نگهداری دقیق جورابی در داخل بوت مشکل داشتند. اگر در حداقل حالت ممکن فردی بخواهد چوب، کفش و چوبدستی اسکی کرایه کند، با تخفیف میبایست ۱۲۶ هزار تومان پرداخت کند که به علاوه هزینه بلیت پیست اسکی که در تهران حداقل ۱۸۰ هزار تومان است حدود ۳۰۶ هزار تومان باید بپردازد، به این مبالغ هزینه پارکینگ و تغذیه داخل پیست را هم اضافه کنید. اگرچه امسال هنوز پیستهای اسکی بازگشایی نشدهاند اما پیست اسکی توچال هزینه بلیط خود را ۱۸۰ هزار تومان اعلام کردهاند و پیستهای اسکی دربندسر و دیزین نیز بلیتی بالای ۲۰۰ هزار تومان دارند.(به طور مثال بلیت تمام وقت دربندسر امسال ۲۴۴ هزار تومان است) علاوه بر اینها بر اساس نرخ مصوب هزینه اجاره تجهیزات اسکی (برای آنها که خودشان وسیله ندارند) با یک جمع بندی سر انگشتی میتوان به رقمی برای یک روز اسکی کردن رسید که از عهده عموم جامعه بر نمیآید.

نکته نگران کننده این است که برخی پیستهای اسکی عنوان کردهاند بازگشاییشان با بلیت ۲۰۰ هزار تومانی هم به صرفه نیست و حتی هزینه نگه داری پیست هم با این مبالغ به دست نمیآید. تناسب و عملکرد مهمترین عامل در انتخاب کفش اسکی است. و تنها ضعف آن عملکرد ضعیف نسبت به چوب اسکی تخصصی خواهد بود. در صورتی که پاهایتان به هم چسبیده باشد، این کار ممکن نخواهد بود. وضعیت کسانی که در زمین های مختلف اسکی می کنند یکسان نخواهد بود و هر زمین، تجهیزات خاص خود را دارد. با رسیدن زمستان طرفداران ورزش مهیج اسکی به سمت ارتفاعات میروند و از برف بازی و اسکی بر روی زمین پوشیده از برف اسکی حسابی لذت میبرند. این آسیب زمانی رخ می دهد که باتوم اسکی باز ( یکی از لوازم اسکی می باشد) به دنبال زمین خوردن بر مفصل شست فشار آورده، سبب کشیدگی یا پارگی رباط های مفصل شست می شود.

سطح تحمل کننده بار سطوح جلو و عقب از کف کفش که به سطحی صافی که کفش بر آن قرار گرفته متصل می شود. سطح میانی سطح میانی کف به صورت عمودی و طولی برسطح تحمل کننده بار می باشد. از آنجایی که پیستهای اسکی در ارتفاعی بالاتر از سطح دریا قرار دارند امکان افت فشار وجود دارد به همین دلیل افراد باید نسبت به تهیه مواد قندی اقدام کنند. از آنجایی که رستورانهای پیستهای اسکی معمولا غذا را با قیمتی بیشتر از رستورانهای سطح شهر عرضه میکنند، افراد میتوانند مواد غذایی مورد نیاز خود را از منزل یا فروشگاههای سطح شهر تهیه کنند. در ادامه خود مربی اسکی باز را برای خرید وسایل مورد نیاز راهنمایی میکند چرا که حدود ۶ برند در ایران فعالیت دارند. کلهر میگوید آموزش این رشته مقطعی نیست اما مدت آن به خود فرد بستگی دارد، برخی با دو یا سه جلسه، دوره خود را ادامه نمیدهند و برخی نیز برای اصلاح تکنیکها آموزش مداوم دارند.

با این حساب شمار اسکی بازان در این شرایط اقتصادی روز به روز کم و کمتر میشود و پر بیراه نیست اگر این رشته ورزشی را در شمار ورزشهای لوکس دانست. اسکی سرعت یا دانهیل: در این رشته اسکی در یک مسیر مستقیم با پیچ کمتر و با سرعت بالا انجام می­شود. در نهایت با در نظر گرفتن میانگین هزینههای مطرح شده، جمع هزینههایی که یک فرد باید برای آموزش اسکی صرف کند چیزی بین ۷ تا ۱۰ میلیون تومان است. علاوه بر این فدراسیون هر سال تعرفههایی برای آموزش اسکی در نظر میگیرد که سولقانی مبلغ این تعرفه را برای هر ساعت ۸۰ هزار تومان به بالا میداند که با توجه به رده آموزش فرد افزایش پیدا میکند. بنابراین اگر یک مبتدی روزانه ۴ ساعت با هزینه ۸۰ هزار تومان تمرین کند در پایان روز باید ۳۲۰ هزار تومان پرداخت کند.